Czas czytania: 9 minut
Każdego roku, 24 sierpnia, obchodzimy dzień Windowsa. Data jest nieprzypadkowa – w 1995 roku
właśnie tego dnia wypuszczono system operacyjny Windows 95. Zapraszamy więc na krótką podróż
sentymentalną śladami najpopularniejszego okna na świat!
-----
Wbrew pozorom najstarszy Windows to wcale nie wydanie z 1995 roku, od którego daty wdrożenia wzięło się sierpniowe święto…10 lat wcześniej Bill Gates i Paul Allen oddali do użytku Windows 1.0. Nie był to system autonomiczny, a dodatek do MS-DOS, ale użytkownicy mogli odtąd poruszać i klikać myszką (wcześniej polecanie do systemu należało wprowadzić w formie tekstu), czy otwierać jednocześnie kilka programów. Dziś wydaje się to błahostką, ale wtedy była to prawdziwa rewolucja!
Wersja Windows 1.0 zawierała m.in. takie programy jak Kalkulator, Notatnik, czy Paint. Już wtedy powstawały więc prawdziwe dzieła sztuki komputerowej.
Zródło: https://www.youtube.com/watch?v=ShSmjpWAdKc
Oprogramowanie nie przyjęło się jednak na rynku, ale programiści tworzący Microsoft mimo to nie poddawali się i dzielnie tworzyli kolejne funkcje i ulepszenia. W 1987 roku zaprezentowali światu Windows 2.0, który został uzupełniony m.in. o nowe aplikacje działające również w trybie graficznym, np. Excel, czy Word.
Jako ciekawostkę dodajmy, że największy konkurent Microsoft, firma Apple, równolegle pracowała nad rozwojem swoich oprogramowań. Tym samym między oboma przedsiębiorstwami nie zabrakło sporów. Doszło nawet do procesu w sądzie, ponieważ Apple twierdziło, że różne cechy wyglądu oraz funkcjonowania systemu Windows były skopiowane z ich oprogramowania. Sprawa ciągnęła się aż 5 lat, ale została rozstrzygnięta na korzyść Microsoft. Co szczególnie ciekawe - data wydania orzeczenia sądu kończącego sprawę przypadła na… 24 sierpnia.
W międzyczasie, w 1990 roku, na rynku pojawiło się trzecie, duże wydanie systemu operacyjnego od Microsoft, pod nazwą Windows 3.0. Ten wariant przyjął się wśród użytkowników dużo lepiej od poprzedników. W ciągu 2 lat od premiery tej odmiany sprzedało się aż 10 milionów egzemplarzy.
Najważniejszą zmianą w tej kwestii jest to, że 3.0 zyskał pamięć wirtualną, co pozwala na płynne korzystanie z kilku programów jednocześnie. A teraz wyobraź sobie te 10 kart otwartych w przeglądarce jednocześnie i zastanów się co byłoby, gdyby nikt tego wcześniej nie wymyślił… W tym wydaniu po raz pierwszy użytkownicy mogli również ułożyć Pasjansa. To dopiero klasyk!
Źródło: https://microsoft.fandom.com/wiki/Windows_3.0?file=Win30games.gif
W latach 90-tych ubiegłego wieku Microsoft pracował również nad oprogramowaniem do w lokalnych sieciach typu LAN, czyli np. w różnych firmach. Tak powstały systemy Windows NT 3.1, 3.5, 3.5.1 i 4.0.
Na pierwszy rzut oka były podobne do wersji standardowych, ale wyróżniały je zaawansowane opcje połączeń sieciowych, czy wydajny system plików NTFS.
Microsoft Windows ma bogatą historię już sprzed 1995 roku, ale premiera rynkowa systemu Windows 95 była przełomowym wydarzeniem w historii przedsiębiorstwa. W ciągu zaledwie miesiąca oprogramowanie dystrybuowane przez firmę Billa Gates ’a zostało sprzedane w aż 7 milionach egzemplarzy! Zdecydowanie można to uznać za początek dominacji Microsoft w ramach dystrybucji systemów operacyjnych.
Wówczas po raz pierwszy pojawił się pasek zadań oraz przycisk start, a wraz z nim rozwijane menu. Poza tym Windows 95 oferował użytkownikom łatwy dostęp do wszystkich programów, dokumentów, czy wyszukiwarki. Automatycznie wykrywał też nowe urządzenia i instalował wymagane sterowniki.
Windows 95 zyskał również kosz, w którym lądowały wszystkie usuwane pliki, czy dobrze znany wszystkim użytkownikom folder mój komputer, w którym można było znaleźć dostęp do m.in. muzealnego wręcz nośnika danych… dyskietek! To dopiero pamiątka z poprzedniej epoki.
Następcą 95-tki, jest Windows 98. Na pierwszy rzut oka nie było między nimi wielu różnic, ale wersja 98 była dużo bardziej stabilna i wydajna. Choć dziś może się to wydawać dziwne, to dopiero wówczas pojawiły się też przyciski wstecz, oraz do przodu, czyli strzałka w lewo i prawo. Wyobraź sobie jak dziś poruszać się w folderach, czy co gorsza w Internecie bez tego… Koszmar! Poprawione zostały połączenia z urządzeniami poprzez USB, a na pulpicie pojawiła się dobrze znana teczka o nazwie moje dokumenty.
Źródło: https://microsoft.fandom.com/wiki/Main_Page?file=Windows98.png
W roku dwutysięcznym pojawiły się na rynku dwa nowe systemy operacyjne Microsoft. Windows 2000, czyli kontynuacja linii NT, był przeznaczony dla stanowisk roboczych i serwerów. Zyskał ważną funkcję szyfrowania plików i został wzbogacony o czcionki OpenType.
Windows Me (Millenium Edition) był z kolei nową wersją systemu dla użytkowników domowych. W stosunku do poprzedniego wydania zyskał nowe funkcje multimedialne (oraz program Windows Movie Maker), czy opcję przywracania systemu, która w wypadku błędu systemu pozwalała użytkownikowi cofnąć zmiany konfiguracyjne do momentu, w którym działał prawidłowo. Według wielu źródeł, dział prawidłowo stosunkowo rzadko. Skrót ME rozwijano więc częściej jako Mistake Edition, a sam system na kartach historii zapisał się jako najgorszy system operacyjny Microsoft.
Już rok po jego wydaniu firma Billa Gates’a, chcąc zatrzeć plamę po milenijnym niewypale, wypuściła na rynek Windows XP. Słusznie z resztą, bo był jednym z najlepiej sprzedających się produktów Microsoft i jeszcze długo po publikacjach kolejnych wersji systemów Microsoft był i wciąż jest zainstalowany na licznych komputerach.
Całkowicie odświeżony interfejs, unowocześniona kolorystyka oraz kształty, ulepszone menu podziałem na dwie, tematyczne kolumny, czy intuicyjny panel sterowania to tylko część usprawnień, które Microsoft zastosował w ramach Windows XP. Był to także pierwszy system operacyjny Microsoft, który wymagał internetowej lub telefonicznej aktywacji, co miało zabezpieczać go przed nielegalnym kopiowaniem. Po raz pierwszy pojawiły się konta użytkowników, które do dziś umożliwiają korzystanie z jednego komputera różnym osobom.
Po sukcesie Windows XP, Microsoft nie spieszył się z wydaniem nowego systemu operacyjnego, bowiem dopiero w 2007 roku świat dowiedział się o ich nowym produkcie, jakim był Windows Vista.
Unowocześniony interfejs z półprzezroczystymi okienkami i menu i pasek po prawej stronie ekranu, do którego można było przypinać widgety powodował, że zmiana wydawała się dość duża. Tylko czy była to zmiana na lepsze?
Niestety, raczej nie. Wysyp błędów i spore wymagania sprzętowe spowodowały, że potencjalny sukces przerodził się w porażkę i raz jeszcze, jak za czasów Millenium Edition Microsoft musiał pogodzić się z wdrożeniową klapą. Mimo wszystko Windows Vista zyskał jeszcze ulepszoną kontrolę rodzicielską, usprawnioną i szybszą wyszukiwarkę czy możliwość szyfrowania partycji danych lub całych dysków (dzięki funkcji BitLocker).
Dwa lata później Microsoft naprawił swój błąd i wypuścił całkiem niezłe oprogramowanie o nazwie Windows 7. Zadebiutowała w nim wówczas aplikacja Sticky Notes, która do dziś jest chętnie wykorzystywana przez użytkowników systemu Windows. Praca na wielu oknach stała się dużo prostsza dzięki możliwości przeciągania i wstrząsania ich. Ponadto osoby, które zainstalowały na swoich urządzeniach siódemkę, mogły dostosowywać obszar powiadomień do własnych potrzeb, a widżety, które po raz pierwszy pojawiły się w Windows Vista, można było tutaj przypinać do dowolnego miejsca na pulpicie.
Po siódemce przyszedł czas na prawdziwą rewolucję. Windows 8 był kompletnym przewrotem w świecie systemów operacyjnych Microsoft. Zupełnie inny układ menu start, a zasadzie zastąpienie go całym pulpitem startowym wzbudziło sporo kontrowersji wśród użytkowników. Jedni pokochali to rozwiązanie, inni znienawidzili, ale jedno jest pewne – była to bardzo duża zmiana.
Dlaczego Microsoft się na nią zdecydował? Ano dlatego, że był to okres, w którym coraz większą popularność zdobywały tablety i inne urządzenia – w tym laptopy – z ekranami dotykowymi. Taka forma prezentacji ikon i programów miała ułatwić nawigację użytkownikom tego typu urządzeń i dla niuch prawdopodobnie rzeczywiście była zmianą na lepsze.
Niestety korzystanie z takiego menu przy pomocy myszki nie było już tak komfortowe, więc pozostali użytkownicy (stanowiący większość) ocenili tę zmianę na minus. Mimo wszystko Windows 8 był bardziej wydajny i stabilny niż poprzednie wersje, a dodatkowo miał od nich lepsze zabezpieczenia.
Marne pocieszenie dla osób, które zainstalowały go na komputerach stacjonarnych, ale chociaż coś…
Po nieudanej ósemce, w 2015 roku wydano Windows 10. Ten rzeczywiście był strzałem w dziesiątkę, a użytkownicy okrytej złą sławą wersji z numerem 8. mogli skorzystać z bezpłatnej aktualizacji do 10. Win 10 miał łączyć w sobie najlepsze cechy 7 i 8, a do tego zyskać sporo nowości. Tak się z resztą stało i do dziś znaczna część użytkowników systemów Microsoft ma zainstalowane na swoich urządzeniach właśnie dziesiątkę. W 2021 roku byłą to ponad połowa komputerów na całym świecie!
Jedną z najważniejszych zmian w stosunku do poprzedniej wersji była przebudowa menu tak, że z jednej strony powstała klasyczna lista z tekstem, a z drugiej okienka widgetowe z możliwością dostosowania ich do własnych potrzeb. Windows 10 umożliwia również tworzenie dodatkowych pulpitów, które pomagają uporządkować prace, oraz przejście do widoku zadań, w którym pojawią się wszystkie otwarte obecnie okienka.
Wyszukiwarka w menu start jest wspierana przez asystentkę głosową Cortana, a logowanie do systemu może odbywać się poprzez rozpoznawanie twarzy lub odcisk palca. Do tego, w Windows 10 zadebiutował tryb koncentracji uwagi, który pozwala na blokowanie powiadomień, dźwięków i alertów, aby ułatwić skupienie podczas pracy. Ten najpopularniejszy system operacyjny od Windows możesz u nas zamówić w 5 wersjach: Windows 10 Pro, Windows 10 Home, Windows 10 Pro OEM, Windows 10 Home OEM oraz Windows 10 Pro MAK.
Ostatni, najnowszy Windows, otrzymał numer 11. Został wydany w 2021 roku i jest chętnie instalowany na coraz większej liczbie urządzeń. Część systemów z 10tką pozwala na bezpłatną aktualizację do Windows 11. Nowy system zyskał odświeżony i nowoczesny wygląd poprzez delikatnie zaokrąglone okienka systemowe. Ponadto jeszcze bardziej wielozadaniowość, bo po skierowaniu kursora na ikonkę minimalizuj, pojawia się mozaika pozwalająca na dopasowanie wielkości otwartych okienek do wybranych przez siebie kształtów.
Microsoft nie wprowadzał spektakularnych zmian w wyglądzie 11-tki w stosunku do Windows 10, dzięki czemu użytkownicy nie musieli na nowo uczyć się obsługi systemu, tak jak to było w przypadku systemu z numerem 8… Otrzymali za to sporo usprawnień ważnych zwłaszcza na urządzeniach przenośnych, takich jak rozbudowana obsługa gestami, czy automatyczne dostosowanie układu otwartych okien przy odwracaniu ekranu.
W SwissSoftware24 zamówisz najnowszy Windows w wariantach do użytku domowego oraz profesjonalnego, tj. Windows 11 Pro, Windows 11 Home, Windows 11 Pro OEM oraz Windows 11 Home OEM. Porównanie Windows Pro i Home przygotowaliśmy dla Ciebie na stronie: https://www.swisssoftware24.pl/strona/porownanie/windows-11
Historia systemów operacyjnych Windows jest bardzo obszerna i można byłoby w zasadzie napisać o nich encyklopedię. Mamy nadzieję, że taka skrócona podróż sentymentalna po kolejnych wydaniach była dla Ciebie interesująca i wywołała uśmiech na Twojej twarzy Na koniec, w ramach ciekawostki proponujemy jeszcze obejrzenie krótkiego wideo, które pokazuje jak poszczególne elementy systemu zmieniały się na przestrzeni lat.