Skróty klawiszowe, które pokochasz

Poznaj najważniejsze skróty klawiszowe
Skróty klawiszowe, które pokochasz

Codzienne korzystanie z komputera powoduje, że wykonując podobne czynności często staramy się znaleźć szybsze rozwiązania, aby zoptymalizować pracę. Z pomocą przychodzą skróty klawiszowe, bo po co za każdym razem wykonywać zbędny ruch myszką, żeby coś skopiować, a potem wkleić, kiedy wystarczą trzy przyciski na klawiaturze, żeby zrobić to w okamgnieniu?
 

Generalnie skróty klawiaturowe są do siebie stosunkowo podobne, nawet jeśli dotyczą innych systemów operacyjnych. To znacznie ułatwia pracę użytkownikom, którzy np. w pracy korzystają z Windowsa, w domu z Maca. Dla precyzji rozpiszemy jednak najpopularniejsze skróty klawiaturowe z podziałem na systemy operacyjne.

 

Użyj skrótu Ctrl+F, aby wyszukać interesujący cię skrót

Skróty klawiszowe uniwersalne

(dla Windows, Mac i Linux)

Ctrl + C / Command + C
Kopiuj. To zdecydowanie jeden z dwóch najpopularniejszych skrótów wśród uczniów i studentów. Ta komenda powoduje oczywiście dodanie do schowka zaznaczonego obecnie elementu, niezależnie od tego, czy jest to plik, tekst, czy grafika. Warto pamiętać o tym, ze w schowku pozostaje tylko to, co zaznaczyliśmy ostatnio, więc jeśli chcemy skopiować i wkleić dwa fragmenty tekstu, to musimy to zrobić kolejno.

Ctrl + V / Command + V
Wklej.
Druga połówka skrótu opisanego wyżej. Wystarczy ustawić kursor w miejscu, w którym chcemy wkleić skopiowane wcześniej dane i jednocześnie przytrzymać klawisze ctrl oraz v. Jeśli ten sam tekst, plik, czy grafikę chcemy dodać gdzieś kilkukrotnie, to nie musimy go powtórnie kopiować. Wystarczy ponowne naciśnięcie skrótu i można wklejać zawartość schowka dowolną ilość razy.

Ctrl + X / Command + X
Wytnij. Formuła podobna do kopiuj, jednak różni się od niej tym, że w przypadku wytnij, tuż po wklejeniu, zaznaczony przez nas fragment zniknie z miejsca, w którym był pierwotnie.

Ctrl + Z / Command + Z
Cofnij. Komeda, która bardzo przydaje się przy edycji tekstu, ale nie tylko tam. Powoduje, że ostatnio wprowadzona zmiana zostaje cofnięta, dzięki czemu możemy przywrócić usunięty przypadkiem plik, czy fragment zdania. W niektórych miejscach, takich jak np. edytor tekstu, można cofnąć więcej niż jedną zmianę.

Ctrl + F / Command + F
Szukaj. Działa zarówno w przeglądarkach, jak i w wielu plikach i programach. Ułatwia przeszukiwanie obszernych dokumentów i stron internetowych.

Ctrl + A / Command + A
Zaznacz całość. Działa zarówno w ramach dokumentów, jak i folderów, czy obrazów. Ten skrót klawiaturowy przydaje się np. wówczas, gdy musimy skopiować lub usunąć bardzo obszerną treść.

Ctrl + S / Command + S
Zapisz. Kto nigdy nie stracił postępów swoich prac przez brak zapisania pliku, niech pierwszy rzuci kamieniem. Wykorzystując ten skrót klawiszowy można to zrobić błyskawicznie i to bez wykorzystywania myszki. Jeśli plik nie był jeszcze nigdzie zapisany trzeba będzie nadać mu nazwę i wybrać miejsce zapisania go na dysku, ale potem każde kolejne żądanie zapisu pliku zakończy się na naciśnięciu klawiszy control oraz s.

Ctrl + P / Command + P
Drukuj.
Za pomocą tej kombinacji otworzysz okienko, które pozwoli Ci dostosować opcje, a następnie wydrukować plik.

Ctrl + T / Command + T
Nowa karta. Rzecz jasna jest to skrót, który działa w przeglądarkach, ale w połączeniu z kolejnym może naprawdę przyspieszyć pracę.

F2 / Return
Zmień nazwę. Jeśli zaznaczysz jakiś plik/dokument w folderze, to przy pomocy tego klawisza błyskawicznie otworzy się pole umożliwiające zmianę jego nazwy.

F5 / Command + R
Odśwież. Szybki sposób na przeładowanie strony w przeglądarce lub odświeżenie widoku pulpitu. Jest tu też pewien haczyk – czasem można stracić postępy – dlatego z tych skrótów trzeba korzystać ostrożnie.

F11 / Command + Ctrl + F
Tryb pełnoekranowy. Nie jest to skrót, który będzie funkcjonował wszędzie, ale może ułatwić skupienie się na przeglądaniu dokumentów i stron internetowych, bo znikają paski narzędzi, czy paski systemowe.

Symbol Windows + D / Command + M / Ctrl + Alt + D
Minimalizuj. Wszystkie okna chowają się do paska. Żeby je przywrócić można zastosować tę samą kombinację ponownie.

Alt + Tab / Command + Tab
Przełącz okno. Przytrzymanie wciśniętego klawisza Alt pozwala na przełączanie się pomiędzy otwartymi oknami za każdym razem, gdy naciśnie się dodatkowo Tab (czasem ten przycisk jest oznaczony symbolem dwóch strzałek w przeciwnych kierunkach). Jest to szczególnie przydatne, gdy musimy pracować na jednym monitorze, a mamy otwarte sporo kart.

Skróty klawiszowe Windows

Symbol Windows + L
Zablokuj ekran. Skrót, który powinien wejść nam w krew zwłaszcza w pracy. Zastosowanie go przed odejściem od komputera uniemożliwi innym osobom korzystanie z niego (oczywiście pod warunkiem, ze nie znają hasła). Nie chodzi tu nawet o głupie żarty współpracowników, a raczej o poufne informacje, czy ochronę danych osobowych, np. klientów firmy, dla której pracujemy.

Symbol Windows + przecinek (,)
Pokaż pulpit. 
Co tu dużo opisywać – jeśli ktoś chce zajrzeć Ci przez ramię, a Ty akurat oglądasz w sieci coś krępującego, to zawsze możesz wykorzystać ten skrót klawiszowy i na chwilę zmienić widok na ekranie. Po zwolnieniu przycisków nadal będziesz widzieć otwarte wcześniej okna.

Print Screen/PrtSc
Zrzut ekranu. Ten klawisz zapisuje w schowku widok całego ekranu. Żeby nie stracić zachowanego schowku obrazu, należy otworzyć edytor tekstu, lub program typu Paint i używając skrótu ctrl + v wkleić do niego zapisany zrzut ekranu, a następnie zapisać plik.

Ctrl + Y
Ponów. Ten skrót klawiszowy pozwala wykonać poprzednią czynność raz jeszcze, np. jeśli wstawimy w edytorze tekstu jakieś słowo, to naciśnięcie tej kombinacji klawiszy spowoduje, że to samo słowa pojawi się w tekście po raz kolejny.

Ctrl + kółko przewijania na myszce
Przybliż/oddal.
Funkcja przydatna zwłaszcza w przypadku przeglądania dokumentów pisanych małą czcionką, czy kiepsko zaprojektowanych stron internetowych. Widok błyskawicznie dostosowuje się do naszych oczekiwań.

Alt + D
Pasek adresu.
Ten skrót pozwala na zaznaczenie adresu strony, znajdującego się w oknie przeglądarki. Można więc szybko zastąpić go innym adresem/hasłem, czy skopiować zaznaczenie.

Skróty klawiszowe Mac

Command + Shift + Z
Przywróć wycofaną czynność. Jeśli omyłkowo usuniesz jakiś plik, czy fragment tekstu, to w ten sposób możesz go przywrócić.

Command + Shift + 3
Zrzut ekranu.
W systemie Mac ta kombinacja klawiszy pozwala na wykonanie screenshoota i automatyczne zapisanie go na pulpicie.

 

W wymienionych systemach występują oczywiście jeszcze inne skróty klawiaturowe. Pełne listy znajdziesz na stronach: 

Command + Spacja
Spotlight. Stosując ten skrót klawiszowy możesz szybko otworzyć okno wyszukiwania.

Shift+Command+Q
Wylogowuje z konta użytkownika.
Zostanie wyświetlona prośba o potwierdzenie. Aby wylogować się natychmiast bez potwierdzania, naciśnij kombinację Option+Shift+Command+Q.

Polecane produkty

Pliki cookies na www.swissbuy24.pl

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu serwis internetowy www.swissbuy24.pl może być maksymalnie bezpieczny i wygodny.

Zobacz szczegóły