Jak wybrać najlepszy antywirus?

Oprogramowanie antywirusowe
Jak wybrać najlepszy antywirus?

Czas czytania: 4 minuty
 

Użytkownicy internetu narażeni są na szereg niebezpieczeństw, które mogą spowodować utratę danych, kradzież haseł, a nawet oszczędności z konta w banku. Oprogramowanie antywirusowe inaczej Antywirus powinien być wyposażeniem obowiązkowym każdego komputera, tableta, a nawet smartfonu. Chroni on bowiem przed różnorodnym zagrożeniem w sieci. Najlepsze antywirusy znajdują i usuwają nawet najnowsze i najbardziej zaawansowane złośliwe oprogramowania.
No tak, tylko jak wybrać najlepszy...

Jaki antywirus wybrać?

Cóż, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Oprogramowanie antywirusowe musi być bowiem dopasowane do Twoich potrzeb. Żeby wybrać je rozsądnie musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Ochrona jednego lub wielu urządzeń

Coraz częściej najlepsze antywirusy dają Ci wybór – można je instalować na jednym lub kilku urządzeniach w ramach jednej licencji. Oczywiście zwykle jest to uzależnione od ceny. Jeśli chcesz wykorzystać oprogramowanie antywirusowe zarówno na laptopie, tablecie jak i telefonie komórkowym to prawdopodobnie nie opłaca Ci się kupować 3 odrębnych licencji, tylko jedną, pozwalającą na instalację produktu na kilku urządzeniach, np. Norton 360 Deluxe.

VPN

To – wbrew pozorom – bardzo ważne pytanie, na które dla własnego bezpieczeństwa musisz odpowiedzieć szczerze. Chodzi bowiem o Virtual Private Network – jedną z podstawowych funkcji, którą zawiera każdy najlepszy płatny antywirus. Co to VPN? Nic innego jak szyfrowanie, które pozwala Ci zachować anonimowość i dodatkowo zabezpiecza Cię przed niebezpieczeństwami związanymi z kradzieżą danych, o które w przypadku logowania się do sieci publicznych naprawdę łatwo. VPN jest dostępny np. w ramach produktu Panda Dome Complete.

Menadżer haseł

Z roku na rok menadżer haseł staje się coraz bardziej popularnym narzędziem. To bardzo dobrze, bo ten gadżet wpływa na bezpieczeństwo Twoich danych, które powinny być zabezpieczane przez silne hasła. Są nimi jednak skomplikowane ciągi znaków, które trudno stworzyć, a co gorsza zapamiętać...

Najlepsze antywirusy w ramach usługi password manager udostępniają generator haseł, który automatycznie tworzy bezpieczne, silne hasła. Wszystkie zostają zapisane w pamięci aplikacji, dzięki czemu nie musisz ich pamiętać, ani zapisywać nigdzie indziej. Tym samym menedżer haseł to nie tylko bezpieczeństwo, ale też wygoda i dostęp do wszystkich haseł niezależnie od tego, gdzie obecnie się znajdujesz.

Klawiatura ekranowa

Hakerzy mają mnóstwo sposobów na to, żeby zdobyć Twoje dane, dlatego antywirusy również rozwijają się i mają coraz więcej funkcji, które Cię przed tym ochronią. Jedną z nich jest klawiatura ekranowa. Pozwala ona dodatkowo zabezpieczyć się podczas logowania, np. do bankowości internetowej. Wybierając kolejne znaki przy pomocy myszki, a nie klawiatury Twojego komputera, złośliwe oprogramowania typu keylogger nie są w stanie wychwycić wpisywanego przez Ciebie ciągu znaków, a tym samym przechwycić haseł.

Zabezpieczenia antykradzieżowe na urządzeniach przenośnych

Antywirus Panda oferuje też bardzo ciekawe funkcje przeznaczone na urządzenia przenośne. Jedną z nich jest alarm antykradzieżowy, który uruchamia się, gdy ktoś zacznie się oddalać z Twoim sprzętem. Dodatkowo 3 nieudane próby logowania do urządzenia spowodują, że automatycznie zrobi złodziejaszkowi zdjęcie i wyśle je na adres e-mail przypisany do Twojego konta wraz z lokalizacją sprzętu (z dokładnością do 20 m).

Najlepszy płatny antywirus

Najlepsze antywirusy mają jeszcze wiele innych funkcji. Innych będzie potrzebowała osoba korzystająca z Internetu tylko do przeglądana wiadomości, a innych ten, kto prowadzi firmę i zarządza dużymi bazami danych. Nie da się więc dać uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, który antywirus jest najlepszy, bo każdy będzie potrzebował czego innego. Dlatego nasza główna rada brzmi: wybierz takie oprogramowanie antywirusowe, które będzie spełniać Twoje oczekiwania, ale też nie spowoduje, że przepłacisz zamawiając funkcje, z których nie skorzystasz.
 

Na etapie poszukiwań odpowiedniego antywirusa pojawia się też jedno, dodatkowe pytanie. Skoro na rynku jest tak wiele darmowych oprogramowań, to dlaczego w zasadzie mam je kupować? Cóż, rzeczywiście wybór opcji bezpłatnych jest spory, ale jeśli chcesz mieć 100% pewność, że Twoje dane są bezpieczne – lepiej wydaj kilka złotych na płatny, polecany antywirus.
 

Cyberprzestępcy stale się rozwijają i znajdują nowe sposoby na kradzież poufnych danych, zdjęć, środków z Twoich kont bankowych… Antywirus, który ma Cię przed nimi zabezpieczyć musi być aktualizowany i stale dostosowywany do nowych sztuczek, którymi popisują się hakerzy. Płatne oprogramowanie antywirusowe zwykle wykorzystuje bardziej zaawansowane technologie zabezpieczające, ma więcej funkcji i – co ważne – bardzo często zapewnia dodatkowe wsparcie techniczne od producenta.


W dzisiejszych czasach najdroższe są właśnie dane. Zastosuj silne zabezpieczenia i zadbaj o ich bezpieczeństwo.
 

Pliki cookies na www.swissbuy24.pl

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu serwis internetowy www.swissbuy24.pl może być maksymalnie bezpieczny i wygodny.

Zobacz szczegóły